Czy fotowoltaika się opłaca?
Opłacalność fotowoltaiki to złożona kwestia, zależna od szeregu czynników, między innymi indywidualnego zużycia energii, lokalizacji paneli, ich położenia i kąta nachylenia dachu, jakości, typu, a także cen wykorzystanych komponentów. Nie bez znaczenia pozostają też zasady rozliczania generowanego prądu, regulacje lub programy dofinansowań, które zdecydowanie mogą podnosić atrakcyjność tej inwestycji. Jak funkcjonują te kwestie aktualnie? Czy warto zainstalować panele fotowoltaiczne w Wielkopolsce?

Czy obecnie opłaca się zakładać fotowoltaikę?
Popularność i dynamiczny rozwój rozwiązań z zakresu OZE nie zwalnia. Wiele osób prywatnych, jak również właścicieli firm nadal decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Do takich działań przekonują między innymi zmiany klimatyczne, globalne problemy polityczne, a także wzrost cen prądu, które zaczynają doskwierać mieszkańcom Kostrzyna, Kórnika, Dopiewa oraz innych miejscowości w całej Polsce.
Mimo tego, że korzyści wynikające z posiadania paneli fotowoltaicznych są powszechnie znane – nowe regulacje i zasady rozliczania zielonego prądu wprowadzone w 2024 roku dla wielu osób są niejasne, dlatego odwodzą od montażu instalacji PV. Mowa w tym kontekście o między innymi:
- nowym sposobie rozliczania zielonej energii według cen godzinowych (RCE) – co zastąpiło wcześniejsze rachunki na podstawie średniej stawki miesięcznej, sprawia to jednak, że właściciele instalacji mogą korzystniej dostosowywać zużycie energii do godzin, kiedy prąd jest tańszy,
- wprowadzeniu podatku VAT przy odsprzedaży energii – w systemie net-billingu przy odsprzedaży prądu do jego ceny dodano 23% podatku, który standardowo występuje przy zakupie energii,
- zagwarantowaniu minimalnej ceny odkupu energii od prosumenta – co zapewnia również o minimalnych, pewnych dochodach z posiadania fotowoltaiki,
- zmianom w programie Mój Prąd 6.0 – nakładającym na inwestorów konieczność posiadania magazynu energii, co zwiększa koszt instalacji, ale też służy niezależności, a także efektywnemu wykorzystywaniu nadwyżek wyprodukowanego prądu.
Wspomniane zmiany w regulacjach mimo wszystko w większości przypadków nie powodują, że inwestycja w fotowoltaikę staje się nieopłacalna – zwłaszcza przy uwzględnieniu dostępnych programów wsparcia oraz odpowiednim dostosowaniu instalacji do zapotrzebowania budynku na energię. Co więcej, dodatkowe wyposażenie, takie jak magazyn energii – w dłuższej perspektywie czasu może nawet podnosić opłacalność instalacji, całkowicie minimalizując konieczność odkupowania prądu z sieci.
Kiedy i komu fotowoltaika się nie opłaca?
Istnieją przypadki, kiedy inwestycja w instalację fotowoltaiczną rzeczywiście może być nieopłacalna. Mowa tu na przykład o montażu paneli w miejscu o niewystarczającym nasłonecznieniu, dużym zacienieniu lub na dachu o niekorzystnej orientacji. Te kwestie wpływają na wydajność produkcji energii w Wielkopolsce, ale też innych regionach Polski. Dodatkowo – jeśli gospodarstwo domowe ma bardzo niskie zużycie prądu – inwestycja może zwracać się zbyt długo i po wielu latach nawet nie pokryć początkowych kosztów montażu paneli fotowoltaicznych. W takiej sytuacji nawet koszty serwisowania czy konserwacji mogą przeważyć nad korzyściami.
W naszej firmie dobieramy rozwiązania z zakresu OZE do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa lub firmy. Świadczymy fachowe doradztwo, a także montaż instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu oraz okolicznych miejscowościach. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu doskonale wiemy, jak wybrać opłacalny system do danego obiektu. Zapraszamy do kontaktu!