Czym jest instalacja elektryczna i jaka powinna być w domu?
W każdym budynku, w którym mamy dostęp do prądu, wykonano montaż instalacji elektrycznej. Korzystamy z niej na co dzień, ale rzadko zastanawiamy się, czym właściwie jest i jakie znaczenie dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa ma jej profesjonalne wykonanie. Przeczytaj artykuł, aby poznać podstawy jej funkcjonowania, a także dowiedzieć się, jaka powinna być instalacja wykonana przez elektryka w Poznaniu, Mosinie czy innych miejscowościach.
Instalacja elektryczna – co to właściwie jest?
Pojęcie “instalacji elektrycznej” odnosi się do systemu komponentów i urządzeń mających za zadanie rozprowadzać prąd w budynku albo innym obiekcie, jak również dostarczać go do odbiorników, takich jak sprzęt AGD. Cały układ składa się z szerokiej gamy elementów, między innymi kabli, bezpieczników, gniazdek lub rozdzielni. Aby skutecznie je połączyć oraz zapewnić niezawodne funkcjonowanie instalacji, należy dysponować fachową wiedzą pozwalającą na przykład na dopasowanie do siebie odpowiednich komponentów.
Ważne jest również wykonanie systemu zgodnie z Polskimi Normami i prawem budowlanym, a przy tym zastosowanie materiałów spełniających wymagania określone w tych dokumentach. To kluczowe warunki, dzięki którym można zminimalizować ryzyko powstawania awarii czy porażeń prądem użytkowników instalacji. Dlatego pieczę nad wdrożeniem tego typu układów w Poznaniu, Mosinie i każdej innej lokalizacji zawsze sprawować powinien wykwalifikowany elektryk.
Jaka powinna być instalacja elektryczna w domu?
Instalacja elektryczna w domu przede wszystkim powinna być bezpieczna i funkcjonalna, a zatem dopasowana do potrzeb mieszkańców. Jej projektowanie najlepiej zacząć już na etapie planowania budynku, kiedy uwzględnia się rozmieszczenie gniazdek, oświetlenia oraz punktów dostępu do sieci. Takie rozwiązanie pozwoli zadbać o niezawodność układu, bo dzięki niemu w każdym pomieszczeniu fachowiec wdroży wystarczająco dużą liczbę gniazd. W praktyce pozwoli to uniknąć używania przedłużaczy czy rozgałęziaczy, które często powodują przeciążenia.
W każdej instalacji elektrycznej specjalista powinien podzielić obwód na kilka mniejszych, niezależnych części z własnym bezpiecznikiem, na przykład osobną dla salonu, sypialni lub kuchni z łazienką. Dzięki temu w nagłych sytuacjach łatwiej namierzyć miejsce awarii. Pod kątem wykonawstwa podstawą jest też, aby kable i przewody systemu rozprowadzić oraz zamontować tak, aby w razie potrzeby, można było się do nich łatwo dostać bez konieczności ingerowania w konstrukcję budynku. W tym kontekście dobre rozwiązanie to ukrycie przewodów pod tynkiem, którego grubość musi wynosić co najmniej 5-10 mm.
Co więcej, w układzie powinny znaleźć się wyłączniki różnicowoprądowe (RCD), tzw. różnicówki. Stanowią one niezawodne zabezpieczenie w przypadku nieprawidłowości, chroniąc domowników przed porażeniem prądem.
Powierz projektowanie instalacji elektrycznej oraz jej montaż doświadczonym specjalistom. Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością zadbamy o to, aby wdrożyć w Twoim domu układ komfortowy w użytkowaniu, funkcjonalny przez lata, a przede wszystkim bezpieczny i zgodny z obowiązującymi normami. Do współpracy z elektrykiem zapraszamy Klientów z Mosiny, Poznania oraz okolic!