Najczęstsze usterki instalacji elektrycznych – jak je rozpoznać i kiedy wezwać elektryka?
Niespodziewana awaria instalacji elektrycznej może całkowicie uniemożliwić korzystanie z podstawowych domowych sprzętów, używanych przez każdego z nas na co dzień. Nie wszystkie usterki w obrębie elektryki objawiają się jednak nagłym brakiem prądu w gniazdkach. Niektóre z nich są sygnalizowane przez powtarzające się problemy – jak choćby regularne tzw. wybijanie bezpieczników. Bez względu na to, czy mowa o poważnych awariach, czy uciążliwych usterkach, warto wiedzieć, jakie zdarzają się najczęściej, co może być ich przyczyną, a także, do których z nich powinniśmy wezwać elektryka.
Wybijające bezpieczniki w domu
Problemem, z jakim każdy z nas choć raz miał do czynienia, jest tzw. wybijanie bezpieczników, a więc automatyczne wyłączanie prądu ze względów bezpieczeństwa. Najczęstsza przyczyna tego zjawiska to przeciążenie – jeśli pobór prądu, a dokładnie jego natężenie przekracza dopuszczalną wartość, bezpiecznik przerywa obwód, aby zapobiec uszkodzeniu urządzeń oraz samej instalacji. W takim przypadku wystarczy odłączyć część sprzętów, zwłaszcza tych pobierających najwięcej energii.
Jeśli jednak wybijające korki nie są spowodowane przeciążeniami, przyczyna może leżeć w uszkodzonych urządzeniach podłączonych do sieci, które wywołują zwarcia. Wówczas wciąż możemy samodzielnie zlokalizować źródło problemu – inaczej wygląda jednak sytuacja, jeżeli usterka dotyczy samej instalacji, np. przewodów naruszonych podczas wiercenia albo zużytych przez lata. Wtedy konieczna będzie pomoc elektryka, aby w bezpieczny sposób wymienić wyeksploatowane elementy, niejednokrotnie ingerując przy tym w konstrukcję ścian.
Iskrzące gniazdka, migoczące światła i inne częste problemy
Nie wszystkie problemy z instalacją elektryczną są tak wyraźne, jak wybijanie bezpieczników. Obawy często wzbudzają też takie niepokojące sygnały jak np. migoczące światło w domu. Najbardziej prozaiczną przyczyną może być zużyta lub nieodpowiednio wkręcona żarówka, ale jeśli tak nie jest, warto raz jeszcze zastanowić się nad tym, czy instalacja nie jest przeciążona. Najpoważniejszym powodem migotania żarówek może być zaś nieprawidłowo wykonana instalacja w zakresie dobrania przekroju przewodów. Podobnie jak w przypadku jej uszkodzenia, w tej sytuacji również potrzebna będzie pomoc wykwalifikowanego elektryka.
Wspomniane nieprawidłowości na etapie wykonywania instalacji elektrycznej mogą być źródłem także innych częstych problemów, do których należy m.in. brak prądu w gniazdkach. Jest to zawsze niepokojący sygnał – jeśli przyczyna rzeczywiście leży w niewłaściwie wykonanej sieci albo jej uszkodzeniu, samodzielna próba naprawy mogłaby okazać się niezwykle niebezpieczna. Nieco mniejsze zagrożenie w obrębie gniazdek stanowi zaś powszechne zjawisko iskrzenia, którego jednak też nie wolno lekceważyć. W takim przypadku warto sprawdzić, czy gniazdko nie jest poluzowane, źle zamontowane lub zwyczajnie zużyte – jeżeli mamy doświadczenie w tych podstawowych pracach, możemy zająć się tym we własnym zakresie. W przeciwnym razie nie warto ryzykować i rezygnować z usług elektryka.
Nie należy lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o usterce instalacji elektrycznej – jeśli więc szukasz dobrego elektryka w Poznaniu lub okolicach, skontaktuj się z nami, by zadbać o sprawne działanie elektryki w domu oraz swoje bezpieczeństwo.