Piorunochron – jak działa i z czego się składa?
Instalacja odgromowa – jak działa piorunochron?
Piorunochrony odgrywają kluczową rolę w budownictwie. Ich zadaniem jest chronić nieruchomość przed poważnymi skutkami, jakie może wywołać uderzenie pioruna. Wiele osób z Poznania, jak również innych miast bagatelizuje kwestię montażu tego typu systemu we własnym domu, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem odpowiedniej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jak dokładnie działają instalacje odgromowe? Dlaczego posiadanie piorunochronu jest tak ważne?

Jak funkcjonuje instalacja odgromowa, czyli piorunochron i z czego się składa?
Instalacja odgromowa — potocznie piorunochron – to zestaw urządzeń oraz przewodów z materiałów o doskonałych właściwościach przewodzenia prądu, które przejmują ładunek elektryczny z pioruna uderzającego w budynek. Elementy te są tak rozmieszczone na obiekcie, że w momencie, gdy spotkają się z wyładowaniem atmosferycznym – tworzą dla niego drogę, bezpiecznie kierując go do ziemi, gdzie zostaje rozproszone. Cały ten proces przebiega w 3 prostych krokach.
1. “Złapanie” pioruna – zwód odgromowy (tzw. odbiornik czy iglica piorunochronna) znajdujący się na dachu przechwyca uderzenie pioruna, po czym przekazuje ładunek do dalszych elementów instalacji.
2. Przewodzenie ładunku – przewody odgromowe w piorunochronie biegnące pionowo i poziomo na budynku szybko przekazują energię do gruntu.
3. Ziemienie – na końcu instalacji znajduje się tzw. uziom, który może mieć formę metalowych prętów, drutów czy siatek zakopanych w ziemi na odpowiedniej głębokości i w odległości co najmniej 1 m od budynku. To właśnie on rozprasza ładunek elektryczny w glebie, zapobiegając szkodom.
W ten sposób piorunochron eliminuje wszelkie zagrożenie, jakie może spowodować silny ładunek elektryczny z pioruna. W zależności od rodzaju budynku instalacja odgromowa często się różni. Jednak jej najważniejsze komponenty, a także zasada działania pozostają takie same.
Konsekwencje uderzenia pioruna w budynek
Dzięki ochronie w postaci instalacji odgromowej, czyli piorunochronu, przede wszystkim skutecznie minimalizujemy ryzyko wystąpienia pożaru, który po uderzeniu pioruna może wybuchnąć w niemal dowolnym miejscu w budynku. Jest to szczególnie ważne, kiedy śpimy, a także, jeśli często wyjeżdżamy, ponieważ w nagłej sytuacji nikt nie będzie w stanie szybko zareagować, aby zminimalizować straty. Co więcej, posiadając piorunochron, sprawiamy, że wyładowanie zostanie skierowane tak, aby nie uderzyć w obiekt, co mogłoby uszkodzić jego strukturę. Dzięki temu zapewniamy również ochronę przed przepięciami wszelkim urządzeniom elektronicznym w budynku, ograniczając szkody oraz niebezpieczeństwo porażenia prądem osób znajdujących się w pobliżu.
Biorąc pod uwagę powyższe sytuacje, warto wdrożyć instalację odgromową w postaci piorunochronu w każdym obiekcie i to już nawet na etapie jego wznoszenia. Wówczas najłatwiej jest zaplanować system, ale też go zamontować, ponieważ nie trzeba ingerować w wykończoną konstrukcję.
Dlaczego warto zainwestować w piorunochron — Poznań i okolice
Inwestycja w piorunochron to praktyczne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo budynku. System skutecznie odprowadza energię pioruna, minimalizując ryzyko uszkodzeń instalacji, sprzętu czy powstania pożaru. Dodatkowo spełnienie norm bezpieczeństwa budynku wpływa na obniżenie kosztów ubezpieczenia, a obecność piorunochronu podnosi wartość nieruchomości, czyniąc ją bardziej atrakcyjną przy sprzedaży lub wynajmie.
Chcesz stworzyć bezpieczną przestrzeń do życia dla siebie lub swoich bliskich? A może potrzebujesz instalacji odgromowej na nowym budynku firmowym bądź instytucji publicznej? Niezależnie od tego, na jakiego rodzaju obiekcie potrzebujesz piorunochronu – skontaktuj się z nami! Jako wykwalifikowani elektrycy zapewniamy montaż niezawodnych systemów spełniających wszelkie wymagane normy. Do korzystania z oferty zapraszamy Klientów z Wielkopolski, na przykład Poznania oraz jego części, takich jak Jeżyce, Grunwald, Piątkowo, Winogrady i nie tylko.